הדברת מזיקים – כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא

רוצה הצעת מחיר? פשוט וקל:

או להשאיר כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם

עבור רובנו, כאשר מדברים על מזיקים ההנחה שמדברים על חרקים מסוגים שונים. אך ההגדרה של מזיקים בספרות המקצועית מאוד רחבה, ולתוכה נהוג להכניס גם צמחים, פטריות, תולעים, מכרסמים , חיידקים ועוד. למעשה כאשר מדברים על מזיקים, אנחנו מדבר על יצורים שגורמים נזק לאדם, בחקלאות, מזון, ביגוד, ריהוט ועוד.

הדברת מזיקים כמו שנראה מיד, שונה מהדברות אחרות שמופיעות באתר זה, דוגמא הדברת עכברים או הדברת נמלים, שכן היא מתבצעת לא רק לצורכי בריאות וניקיון אלא לשם מניעת נזק כלכלי אשר כפי שאתם יכולים להבין, יכול להיגרם במאות, אלפים ואף מיליוני שקלים במידה ותהליך ההדברה לא נעשה בזמן
לשם הדוגמא נספר, שהיסטוריה האנושית מוכרים מקרים רבים בהם יבול שלם נזרק כתוצאה ממזיקים שונים שהשתלטו עליו והרסו אותו. במדינות רבות בעולם בעיקר בחצי כדור הארץ הדרומי, השתלטות זו הביאה לנזק חקלאי שגרמה לרעב ועוני מתמשך.

אומנם רשימת המזיקים שציינו היא הרשימה שבדרך כלל נהוג לציין כאשר מדברים על הנושא, אך לעיתים קרובות נהוג להכניס לתוך רשימה זו גם חתולים וכלבים נטושים, אשר עלולים להעביר מחלות, למשל כלבת, ולגרום לנזק בריאותי.

מדוע מופיעים מזיקים ומתי

מאחר ואנחנו מדברים על קבוצה מאוד רחבה של פרטים, אזי שכל אחד מהם מופיע מסיבה אחרת, חלקם אגב מופיעים ללא סיבה, פשוט במקרה איזור הגידול שלהם הוא בדיוק היכן שיש גידולים חקלאיים ואלו מהווים מזון עבורם. במקרים אחרים ייתכן שמדובר מסיבות של לכלוך. סיבה נוספת מוכרת היום להופעתם של מזיקים היא, גידול חקלאי על שטחים מצומצמים. במקרה כזה המזיקים פשוט "מתחרים" עם הגידולים הטובים על הקרקע. מדובר בתופעה יחסית חדשה, שנוצרה הרבה בגלל העובדה ששטחי הגידול הצטמצמו.

כיצד נאבקים נגד מזיקים

שיטת הדברה נגד מזיקים הן רבות, ולמעשה מהוות את אחוז הפעולה הגדול ביותר. כיום אנחנו יכולים למצוא שיטות להדברת מזיקים כגון:

מטוסי ריסוס – בהם נהוג להשתמש בשטחי חקלאות גדולים, כאשר יש צורך לרסס גידולים מפני מזיקים. חומרי ההדברה בהם משתמשים אמורים להיות בעלי רמת סיכון מאוד נמוכה, וכיום יש מגמה לעבור לחומרי הדברה ירוקים שאינם מסכנים את הסביבה. למרבית חומרי הריסוס יש תאריך תפוגה.

תרסיסים ביתיים – כאשר אנחנו מדברים על מזיקים ביתיים, כגון, יתושים, תיקנים, נמלים ועוד, אזי שתהליך ההדברה נגדם מתבצע הן באמצעות תרסיסים והן באמצעות חומרי ריסוס מקצועיים (למשל בעת הדברת תיקנים או נמלים).

מלכודות – השימוש במלכודות נעשה במקרים של מזיקים מסוג מכרסמים, למשל עכברים וחולדות. לעיתים מדובר במלכודות רעילות ולעיתים במלכודות לצורכי לכידה (ניתן לקרוא על זה עוד במאמר אודות הדברת עכברים).

חומרי הרחקה – פופולארי מאוד במקרים של יונים, עטלפים, יונקים שאסור להדביר למוות אך נהוג להרחיקם מאיזורים מיושבים, איזורים חקלאיים וכן שדות תעופה.

שימוש בחיות – תופעה מוכרת למשל במקרה של מזיקים באיזורים חקלאים או חצרות של בתים. החיה מפחידה את המזיק ומרחיקה אותו מהמקום.

כיצד מדביר יכול לעזור לנו

בעוד מדבירים קטנים יכולים לטפל לנו בבעיית מזיקים בבית או בחצר, הרי שחברות הדברה גדולות מבצעות עבודות הדברה, מניעה ,בקרה ופיקוח כנגד מזיקים, במפעלים, מסעדות, איזורים חקלאיים, שטחים מיושבים ואיזורים ציבוריים. ההמלצה שלנו היא, לא לחכות שהמזיקים יופיעו אלא להפתיע אותם ולבצע טיפולי הדברה תקופתיים במידת האפשר ולטפל נקודתית באופן מייד במידת הצורך.

5 עובדות על הדברת מזיקים 

  • האחריות שניתנת להדברה כזו משתנה בהתאם לסוג המזיק. היא נעה בין שנה לשלוש שנים
  • במקרים של טיפול בחיות משוטטות, יש לעדכן את הרשות המקומית שיטפלו בבעיה
  • כיום יש חנויות וסופרמרקטים שמוכרים אך ורק מזון שעבר ריסוס אורגני או לא עבר כלל ריסוס
  • כל מקום שמוכר מזון חייב לעבור תהליך פיקוח שנתי
  • שיטות ההדברה המומלצות נגד מזיקים הן שיטות משולבות ולא שיטות פרטניות

 

נתקלתם במזיקים שונים בבית או בחצר?תשאירו פרטים ואנחנו נדאג שיחזרו אליכם בהקדם עם הצעת מחיר ייחודית בתחום. בינתיים אתם מוזמנים לקרוא כאן עוד אודות הדברת מזיקים

רוצה הצעת מחיר? פשוט וקל:

או להשאיר כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם

מדבירים לפי אזור

הדברה לפי סוגי מזיקים

רוצה הצעת מחיר? פשוט וקל:

או להשאיר כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם

רוצה הצעת מחיר? פשוט וקל:

כתבות מובילות